Hledáte místo, kde si vážně odpočinete? Místo, kde budete moci vypnout a dělat něco úplně jiného, než ve shonu všedních dnů? Pak možná hledáte rodinnou dovolenou v resortu Dolní Morava, který se navzdory názvu nachází v severovýchodním cípu Pardubického kraje. Z Prahy se tam dostanete za nějaké tři hodiny jízdy.

Naše rodina nemá problém bivakovat v lese pod širákem, spát několik dní ve stanu a chodit na výlety do lesů, kde vlastně nic není. Jen příroda. Ale čas od času si rádi dopřejeme odpočinek se vším pohodlím, které poskytují moderní hotely včetně zábavy pro děti. Proto jsme rádi vyzkoušeli služby Wellness hotelu Vista v Horském resortu Dolní Morava – dali jsme si tu víkend a klidně bychom vydrželi déle, protože tady je pořád co dělat.

Pro spoustu lidí se symbolem Dolní Moravy stala Stezka v oblacích. Tahle úchvatná vyhlídka na zdejším vrchu Slamník – snadno se k ní dostanete lanovkou – ale není jediná. Přiznání? My ji tentokrát ani nestihli, užili jsme si ji před časem a tentokrát jsme chtěli vyzkoušet spoustu dalších věcí. Ale jděte do ní, dostanete se sem i s kočárkem a rozhodně to stojí za to.  Doporučujeme kromě samotné vyhlídky do všech směrů také pevnou síť na vrcholu, po níž se můžete procházet nad hloubkou pod vámi. Cestu ze Stezky dolů si můžete zkrátit rychlou jízdou stometrovým tobogánem.

A jedem!

Pro nás se tentokrát hlavním lákadlem stala nová horská bobová dráha –hlavně devítiletý syn se jí nemohl dočkat, čtyřletá dcera byla zprvu přece jen trochu nedůvěřivá. Je to vážně pecka a jedna jízda nám nestačila ani náhodou. Děti od osmi let mohou jezdit samy, jinak s rodiči, což není problém, bezpečné vozíky jsou pohodlné i pro dva. 

Mamutí horská dráha, nejdelší v Česku, začíná u horní stanice lanovky. Můžete sem vyjet zezdola také přímo ve vozíku bobovky, ale je to pomalejší. Nebo pěšky, ale je přece jen krpál. My jsme to otočili a pěšky jsme šli dolů – po obědě v chatě Slaměnka, kde vaří o dost lépe než v Marcelce dole pod lanovkou.

Pěší sestup jsme zvolili záměrně, abychom se cestou mohli stavit ve Stamichmanově štole, která nám poskytla nečekaně interaktivní zábavu. Měří  450 metrů a můžete si ji užít prostřednictvím zážitkové hry s rozšířenou realitou na displeji mobilu nebo tabletu, hra je určena pro děti od čtyř let, má i těžší variantu pro ty starší. Musíte překonat záludné úkoly a rozluštit tajný kód za doprovodu horského vládce Stamichmana a strážců štoly skřítků Babušáků.

Klasikou, kterou tady prostě na Dolní Moravě nemůžeme minout, jsou pro naše děti zážitkové parkyMamutíkův vodní park, Lesní zážitkový park a Pískový svět, jimž vévodí na světě největší třináctimetrová interaktivní atrakce v podobě mamuta. Mimochodem, s mamuty není Dolní Morava spojená náhodou. Kdysi se po zdejší krajině proháněla stáda těchto majestátních zvířat.

Barta i Pepinu letos možná ještě víc nadchla další atrakce – lanový park, nejjednodušší trasa je pro všechny děti vyšší než 120 centimetrů. Devítiletý syn si ji dal několikrát, zatímco muž se odvážil na těžkou variantu pro dospělé. 

Na lanový park byla dcera ještě malá, ale o to více si užila lezeckou stěnu, můžete si tam zaplatit patnáct minut nebo rovnou celou hodinu – to druhé doporučujeme. Děti jsme odtamtud nemohli dostat. Také si zde v resortu můžete půjčit dětská šlapací auta či koloběžky pro děti i dospělé. Mimochodem, ačkoli přibývají i lákadla pro teenagery, asi nejvíc si Dolní Moravu užijí rodiny s dětmi do deseti let. 

A ten odpočinek? Krom toho aktivního jsme si užili bazén a Wellness hotelu Vista, díky animačním programům i bez dětí, což se nám jinak vážně nestává. Ačkoli se tu v součtu dá utratit dost peněz, stálo to za to. 

Autorka článku: Radka Wallerová, maminka.cz

Mohlo by se vám také líbit: