Pro krásné výhledy se z údolí Dolní Moravy nemusí daleko. Máte-li chuť shlédnout na majestátné pohoří z výšky, stačí se vydat na některou z rozhleden, které stráží místní vrcholky hor.

Stezka v oblacích

Z 55 metrů vysoké Stezky v oblacích se rozprostírají úžasné výhledy na všechny světové strany.

Celoročně přístupnou Stezku v oblacích pravděpodobně nemusíme návštěvníkům našeho blogu dlouze představovat. Konstrukce připomínající let nočního motýla se stala neodmyslitelnou částí Horského resortu Dolní Morava i obce samotné. A přestože se k vrcholu návštěvník může dostat jednoduše pomocí lanové nebo bobové dráhy, milovníci pěší turistiky si přijdou samozřejmě také na své. Jedna z možných tras, kterou návštěvníkům rádi doporučujeme, vede cestou přístupnou i pro kočárky a míjí ve druhé polovině výstupu Stamichmanovu štolu. Celá trasa je přehledně značená od začátku u Wellness hotelu Vista až po její konec ve výšce 1 116 m n. m. Pravdou však je, že Stezku v oblacích jen tak neminete a pravděpodobně byste k ní vystoupali i bez navigace.

Rozhledna Klepáč

K vrcholu Klepý, kterému se přezdívá Klepáč, není cesta z Dolní Moravy daleká. Od parkoviště „U Slona“ se cesta pomalu klikatí po modré až k přístřešku „Pod Klepáčem“, odkud navazuje na evropskou dálkovou turistickou trasu E3, značenou červeně. Po čtyřech kilometrech v nohách a necelém půl kilometrovém převýšení se v cíli tyčí odměna v podobě 25 metrů vysoké dřevěné rozhledny, ze které má člověk Dolní Moravu jako na dlani. Samotný vrchol, rozprostírající se na hranici České republiky a Polska, se nachází v nadmořské výšce 1 144 metrů. Rozhledna je volně přístupná po celý rok.

Rozhledna Křížová hora

Rozhledna Křížová hora zaujímá svou konstrukcí, která je z vnější strany tvořena dřevem.

Architektonicky zajímavá a již z dáli pozornost poutající rozhledna vyrostla před 13 lety nad městem Červená voda v místě, kde se nacházel původní poutní kostel. Od toho současného stačí vyrazit po žluté turistické značce a za necelou hodinku jste nahoře. Přestože se svou polohou v nadmořské výšce 733 metrů nemůže rozhledna předchozím dvěma příliš konkurovat, výhledy rozhodně nezaostává. Z vrcholu Křížová hora, na které stejnojmenná rozhledna stojí, dohlédnete na Červenou vodu, do údolí Březné i na okolní kopce Buková hora či Jeřábek. Po dobu letních prázdnin je rozhledna otevřená každý den. V případě plánování návštěvy na jiné měsíce je dobré se předem informovat na webu obce.

Rozhledna Suchý vrch

Další z rozhleden potěší zejména ty, kteří se rádi po výšlapu krásnou přírodou odmění něčím dobrým. Rozhledna na Suchém vrchu je totiž součástí Kramářovy chaty, kde se nachází restaurace a bufet, a to už je přeci jen motivace i pro ty, kteří turistice příliš často neholdují. Na rozhlednu, jejíž vyhlídková plošina se nachází ve 22 metrech nad zemí, se lze dostat několika způsoby, dokonce i autem či na motorce. Já však doporučuji zaparkovat na parkovišti Červenovodské sedlo a odtud se vydat nahoru po zelené až k cíli. Rozhledna je přístupná po celý rok, žetony ke vstupu se zakupují v bufetu.

A kam dál?

Ve výčtu rozhledem v okolí Dolní Moravy bych mohla pokračovat ještě dlouho. A nejen těch. Míst, ze kterých lze shlédnout na pohoří Králického Sněžníku, a zůstat při tom nohama pevně na zemi, je spousta, ale o těch zase někdy příště. Na závěr pro vás mám jednu hádanku. Své odpovědi můžete psát do komentářů pod článek.

Hádanka: Uhodnete, ze které rozhledny se naskýtá tento výhled na Dolní Moravu?