Když padlo rozhodnutí vyjít s historicky prvním článkem resortního blogu 1. června, tedy na Mezinárodní den dětí, bylo jasné, že je třeba se této příležitosti tematicky chopit. Ono ostatně pro inspiraci se v resortu, který je rodinám s dětmi velmi nakloněn, nemusí nikterak daleko.

Návrat do dětských let

Občas, když mám tu příležitost trávit čas s animátory z Wellness hotelu Vista, nebo se procházím kolem Dětských zážitkových parků, postesknu si, že „za nás nic takového nebylo“. Nikoli se vztekem občana pravidelně komentující články na nejmenovaném novinkovém serveru se zaseknutým Caps Lockem, nýbrž se špetkou závisti. Těch možností, jak se mohou dnes děti zabavit, je taková spousta, že bych se někdy opravdu chtěla vrátit do dětských let a vyškemrat si u rodičů výlet na „déemko“. S jistou periodicitou samozřejmě.

Cestou do Dětských zážitkových parků se neztratíte, o výborný orientační bod se stará tento 13metrový fešák.

A je mi jasné, že by z toho nebyli vůbec nadšení jako já, protože bych navíc měla tendenci si z každého takového výletu dotáhnout nějaký suvenýr a doma by bylo „přemamutováno“. Což jsme opět v bodě, kdy je mi líto, že nejsem mladší. Alespoň bych měla pádný důvod se rozplývat pokaždé, když mě kolegyňka Monča, která se v resortu o naše suvenýry stará, zve do kanceláře, abych omrkla novou várku pohledů, vizitek, tužek, triček, plyšáků, ponožek, … Teda nebudu lhát, já se rozplývám stejně, ale nepopírám, že to může působit mírně infantilně.

Teď už se jako dospělák suvenýry spíše kochám pohledem, protože si odnáším z navštěvovaných míst raději zážitky než hmotné vzpomínky (a ano, toho plyšového mamuta jsem si vybrečela čistě pro pracovní účely, co kdyby se mi hodil na fotku nebo do videa). Věděli jste ale, že taková drobnost může přinést kromě radosti i užitek? A ne ledajaký.

Ahoj, já jsem Stresožrout

Stresožrouta najdete v každém obchůdku se suvenýry napříč resortem a na hotelové recepci.

Seznamte se s mým oblíbeným členem mamutí rodinky, Stresožroutem. Malým plyšovým kamarádem všech dětí, opatřeným kapsičkou, která pojme všechny strasti a chmury. Právě do kapsičky stačí vložit kreslený či psaný vzkaz a problém zmizí. Říkáte si, jak je to možné? Je to naprosto jednoduché. Stejně tak, jak jste se od dob, co pamatujete, dokázali teleportovat z obýváku do pokojíčku nebo si Ježíšek vyzvedával vaše dopisy se štěňátkem v čele seznamu přání, tak funguje i Stresožrout. Vy, v roli rodiče, v nestřeženém okamžiku opatrně otevřete kapsičku a vyzvednete její obsah. Přečtete si, nebo z malůvek vydedukujete, co vaše dítko trápí a pak na to téma můžete nenásilně navázat konverzaci nebo učinit takové kroky, které dětský splín odstraní jednou provždy. A to se, slovy velikána Horsta Fuchse, vyplatí.

Dobrou zprávou je, že zatímco schopnost teleportovat se se bohužel časem vytratí, kouzelná moc Stresožrouta, ač je určena především pro děti, s rostoucím věkem neupadá. Může se tak stát součástí vaší rodiny klidně na věky věků.

Zpátky do současnosti

I přesto, že dnešní doba nabízí pro děti pestrou škálu zábavy i hraček, o kterých se nám ani nezdálo, věřím, že většina z nás by ve finále nedala na své dětství dopustit. (Nechme teď stranou častou generační rozepři rozbitá kolena versus těžení v Minecraftu. Každá doba má něco do sebe – říkejme tomu třeba přirozený vývoj a smiřme se s tím.) Jednou z krásných vzpomínek na dětství je mimo jiné právě i tzv. „Den dětí“. S kolegy jsme se nad tímto tématem krátce pozastavili a zavzpomínali, jak nám rodiče dávali sladké odměny, vyráželi jsme na celodenní výlety, honili se za pokladem nebo se účastnili obecních oslav plných her, dobrot a hlavně kamarádů. Nejednou jsme si při soutěžení odřeli kolena, nedej Bože vylomili zub při snaze prokousat se k minci zapečené uvnitř obřího koláče dříve než soused. Ačkoli se může zdát, že to na nás mohlo zanechat nějaké následky, opak byl pravdou jedno bylo jisté. Vždy jsme se na prvního června těšili a „svátek dětí“ pro nás byl jako takové malé jarní Vánoce.

A jak vzpomínáte na oslavy Mezinárodního dne dětí vy? Je něco, co vám utkvělo v paměti natolik, že jste z toho udělali tradici i pro vaše potomky? Podělte se s námi do komentářů, my si je pečlivě pročteme a ten, který nás nejvíce zaujme, odměníme Stresožroutem.